Strona główna WYWIAD Poruszanie się po przestrzeni publicznej jako kobieta

Poruszanie się po przestrzeni publicznej jako kobieta

12
0

Mobilność powinna być wyborem, ale gdy transport publiczny lub sieci komórkowe są niewystarczające lub ich nie ma, mogą zwiększać ryzyko przemocy i ograniczać dostęp do miejsc publicznych.

Mobilność powinna być wyborem, ale gdy transport publiczny lub sieci komórkowe są niewystarczające lub ich nie ma, mogą zwiększać ryzyko przemocy i ograniczać dostęp do miejsc publicznych. | Źródło zdjęcia: Getty Images

Stempo jest konstytuowane i konstruowane przez interakcje społeczne w społeczeństwie. Przestrzeń jest aktywnie wykorzystywana do określania i utrzymywania relacji władzy społecznej, takich jak płeć, klasa i pochodzenie etniczne. Henry Lefebvre powiedział, że przestrzeń to nie tylko „neutralny pojemnik czekający na zapełnienie, ale jest dynamicznym, skonstruowanym przez człowieka środkiem kontroli, a tym samym dominacji władzy”. Cel zrównoważonego rozwoju 11.7 nakłada na kraje obowiązek „zapewnienia powszechnego dostępu do bezpiecznych, włączających i dostępnych, zielonych i publicznych przestrzeni do roku 2030, w szczególności kobietom i dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym”.

Kobiety nieustannie starają się negocjować niebezpieczne warunki w przestrzeni publicznej poprzez unikanie, ochronę i zapobieganie. Dopiero dzięki „skoordynowanej walce społecznej, domagającej się prawa do bycia widzianym i słyszanym oraz do bezpośredniego wpływania na państwo i społeczeństwo”, kobiety uzyskały dostęp do przestrzeni publicznej.

Aby większość kobiet zdecydowała się wystąpić, musi istnieć wyraźny cel. Definiując „narrację bezpieczeństwa”, autorzy książki Dlaczego Loiter? napisz: „Wszystkie wyobrażenia ludzi, historie, które opowiadają i przekonania, jakie mają na temat bezpieczeństwa, w końcu stają się częścią powszechnej wyobraźni”. Badania pokazują, że strach i ryzyko molestowania zmusza kobiety do obrony swojego bezpieczeństwa podczas dostępu do przestrzeni publicznej. To dalsze, szybkie zmiany w zachowaniu, uniemożliwiające kobietom pełne uczestnictwo w możliwościach społecznych i gospodarczych.

Wyraźnie zaznacza się płeć przestrzeni pomiędzy publiczną i prywatną, w której domena publiczna jest postrzegana jako przestrzeń męska, a prywatna jako przestrzeń kobieca. Dzieje się tak głównie ze względu na społeczną konstrukcję szacunku, ale także z powodu ograniczenia ruchu ze względu na „groźbę męskiej przemocy”. Tradycyjnie przestrzenie wyobraża się jako ciała kobiet. Na przykład w 1865 roku antropolog Karl Schmidt napisał: „Człowiek jawi się jako wcielenie czasu, wcielony proces stawania się; kobieta jako przestrzeń, jako byt. Aktywność i bierność, umysł i ciało, mózg i serce, głowa i brzuch, jednostka i gatunek, biegun pozytywny i negatywny: mężczyzna i kobieta.

Sanjukta Basu pisze: „Kobietom wolno przebywać w przestrzeni publicznej, ale tak naprawdę nie są jej właścicielami”. Metro, jako transport publiczny, jest także poruszającym obrazem relacji społecznych. Aby zapobiec przemocy wobec kobiet, we wszystkich indyjskich miastach utworzono bezpieczne przestrzenie. Wybitnym przykładem jest wdrożenie przedziałów dla kobiet w metrze w Delhi. To podział metra może wydawać się kolejną formą ograniczania ruchu kobiet i wzmacniania patriarchalnych struktur/paternalizmu. W książce The Moving City Rashmi Sadana zauważa, że ​​dyskurs na temat bezpieczeństwa uczy kobiety od najmłodszych lat, że jeśli coś im się stanie, to ich wina i że potrzebują męskich opiekunów i opiekunów, aby móc przetrwać w życiu i przestrzeni publicznej.

Jak wzorowo pokazał Michel Foucault, ograniczające, niemal kompulsywne spojrzenie mężczyzn rzucane na kobiece ciała jest zawsze powiązane z kompleksem władzy i wiedzy. Przestrzenie miejskie rzeczywiście zapewniają kobietom, zwłaszcza imigrantkom, anonimowość, która pozwala im uciec od patriarchalnych więzów rodziny i społeczności. Zatem przestrzenie należy postrzegać jako porządki/aranżacje, które są z natury dynamiczne, ale także kwestionowane.

W swoim badaniu poświęconym płci we wczesnej epoce nowożytnej Bettina Mathes podkreśla, że ​​„płeć konstytuuje się w spojrzeniu”. W kontekście Delhi strach jest dominującą emocją wykorzystywaną do utrwalania dyskursów społecznych, politycznych i instytucjonalnych oraz praktyk kontroli nad kontaktami kobiet z miastem.

Kobiety doświadczają miast inaczej niż mężczyźni, w większości przypadków kobiety są bardzo wyczulone na obecność nieznajomych płci męskiej lub w ogóle decydują się nie wychodzić. Mobilność powinna być wyborem, ale gdy transport publiczny lub sieci komórkowe są niewystarczające lub ich nie ma, mogą zwiększać ryzyko przemocy i ograniczać dostęp do miejsc publicznych. Wzmacnia to relacje władzy między płciami, co w konsekwencji osłabia pozycję kobiet.

Fakt, że mniej kobiet jeździ autorikszą i taksówkami lub pracuje jako agentki dostawcze, odzwierciedla fakt, że kobiety nie mają swobodnego dostępu do przestrzeni publicznej ze względu zarówno na niszczycielską rzeczywistość, jak i zwiększone postrzeganie przestępczości, co wpływa na ich wybory w codziennych czynnościach. Podkreśla to pilną potrzebę zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa, kwestionowania norm społecznych i tworzenia środowiska, w którym bezpieczeństwo kobiet będzie traktowane priorytetowo, umożliwiając im pełne uczestnictwo w różnych aspektach życia publicznego.

ishikachaudhary23g@gmail.com

Źródło artykułu