W trosce o bezpieczeństwo kobiet Kolej może przydzielać miejsca przy użyciu sztucznej inteligencji. | Źródło zdjęcia: Getty Images
RNiedawno jechałem ze stacji kolejowej Old Delhi do Dehradun w dwupoziomowym, klimatyzowanym przedziale pociągu. Ja zajmowałam górną koję, dolną natomiast zajmował mężczyzna. Około 4 rano, nagle obudzony, znalazłem go stojącego zaledwie cal ode mnie, z twarzą niepokojąco blisko mojej. Było to głęboko niepokojące doświadczenie. Musiał się we mnie wpatrywać przez jakiś czas, wykorzystując fakt, że pozostali pasażerowie już wysiedli i zasłony były zaciągnięte. Wolę się nie rozwodzić nad tym, co robił i co mógł zrobić.
Przez resztę podróży, aż do 8 rano, nie spałem i byłem czujny, a myśli krążyły mi po głowie. Poczułam jednak głęboką ulgę, że mojej córki nie było przy mnie.
Kobiety są narażone na niebezpieczeństwo wszędzie, o każdej porze i przy każdym środku transportu. Zgodnie z praktyką wielu pracujących profesjonalistów, którzy mają małżonków w innych miastach, podróżuję z Delhi do Dehradun, aby spędzić długie weekendy z rodziną. Po tym strachu, jaki przeżyłem w pociągu, dodałem dodatkowe filtry do moich opcji podróży – zakaz podróży nocnych i podróż autobusem zamiast pociągiem. W przeciwieństwie do usługi rezerwacji pociągów IRCTC, platformy rezerwacji autobusów oferują funkcję „rezerwacji dla kobiet”. Ta opcja wyświetla miejsca już zarezerwowane przez kobiety, umożliwiając użytkownikom wybór odpowiedniego miejsca. Nie pokazuje jednak, ile kobiet pozostanie w autobusie po każdym przystanku. Może się więc okazać, że będziesz jedyną kobietą, która pozostanie na końcu twojej podróży.
Dzięki moim rozległym podróżom zrozumiałem, że najbezpieczniejszą opcją jest podróżowanie w ciągu dnia autobusami lub pociągami bez miejsca sypialnego. Ale to ograniczy moje możliwości podróżowania i będę nawet musiał sporo wydać na bilety kolejowe „Tatkal”.
Piętno społeczne
Ta dyskusja nieuchronnie prowadzi do pytania, przed którym staje wiele pracujących kobiet: po co podróżować, skoro wiąże się z tak wieloma zagrożeniami i niepewnością? Dlaczego nie zostać w domu lub znaleźć w pobliżu dobrze płatnej pracy?
Taki sposób myślenia wynika ze społecznego piętna wokół pracujących kobiet. Nie jest zaskoczeniem, że znaczna część kobiecej siły roboczej składa się z biedniejszych warstw społeczeństwa, dla których zatrudnienie jest koniecznością, a nie wyborem. Kolejna uwaga dotyczy tego, że jeśli kobieta zdecyduje się pracować, musi być przygotowana na atak. W rzeczywistości jest to taktyka mająca na celu zastraszenie kobiet, aby pozostały w domu. Ten systematyczny wzorzec jest stosowany po każdym takim incydencie jako „druga wiktymizacja”. Brzmi to tak: „Czy była sama? Dlaczego była sama? O której porze dnia? Co miała na sobie? Dlaczego nie była ostrożna? Dlaczego rodzina pozwoliła jej na taki wyjazd?”
Ostatecznie więc przestępstwo jest uzasadnione, społeczeństwo czuje się trochę mniej winne, a przyszłe ofiary stają się „mądrzejsze, bardziej zdyscyplinowane i bardziej zależne”. Tak właśnie czuje się większość z nas, kobiet, w przestrzeni publicznej. Celem podzielenia się tym doświadczeniem jest podkreślenie, że pomimo równych szans, na każdym poziomie nadal istnieje nierówność. Brak środków zapobiegawczych, bezzębne prawo i powolny wymiar sprawiedliwości nie eliminują tego zagrożenia, ale zachęcają do przestępczości wobec kobiet.
Z najnowszego raportu NCRB wynika, że spośród wszystkich przypadków gwałtu (z wyłączeniem gwałtu zbiorowego i gwałtu z morderstwem) zgłoszonych w 2022 r. w około 84% wniesiono akt oskarżenia, a w około 23% policja umorzyła sprawę po ustąpieniu w trakcie dochodzenia, brak wystarczających dowodów pomimo bycie prawdziwym przypadkiem i innymi czynnikami. Spośród 84% skazanie nastąpiło jedynie w 27%. Dane pokazują jedynie zgłoszone przypadki; nie odzwierciedla rzeczywistej częstości występowania.
Zastanawiam się, czy jest w tym ukryty cel – podstęp mający na celu rozwiązanie problemu bezrobocia poprzez zastraszenie kobiet, które stanowią połowę siły roboczej, aby zrezygnowały ze swoich szans. Zamiast wprowadzać nowe przepisy, konieczne jest udostępnienie istniejących przepisów i wdrożenie środków zapobiegawczych.
Mając na uwadze bezpieczeństwo kobiet, kolej może wykorzystać sztuczną inteligencję do przydzielania miejsc, wdrożyć system oceny usług publicznych w oparciu o bezpieczeństwo kobiet, zapewnić monitorowanie działań władz i pomóc w podjęciu działań naprawczych. Ponadto policja, sądy i media muszą wykazywać większą wrażliwość na kobiety-ofiary i je wspierać.
Ta zmiana ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawiedliwości i napędzania zmian społecznych. Każda kobieta, niezależnie od tego, czy pracuje, czy nie, w dzień i w nocy, w domu lub na zewnątrz, ma prawo do życia i godności. Jest to jedyny obiektyw, jaki należy zastosować podczas oglądania dowolnego zdarzenia.
Jeśli ktoś chce sprawdzić rzeczywistość dotyczącą bezpieczeństwa kobiet, sprawdź autostrady. Ile kobiet spotyka się za kierownicą, podróżując samotnie lub bez eskorty? Autostrady są barometrem standardów bezpieczeństwa każdego kraju. Troska o bezpieczeństwo nie powinna ograniczać przemieszczania się kobiet.
neovartika@yahoo.com
Opublikowany – 27 października 2024 r., 02:38 czasu wschodniego