Czwartek, 31 października 2024 – 18:54 WIB
Djakarta – Federacja Związków Zawodowych Pracowników Wyrobów Tytoniowych i Napojów Spożywczych – Wszystkie Indonezyjskie Związki Zawodowe (FSP RTMM–SPSI) zdecydowanie odrzuca wysiłki Ministerstwa Zdrowia zmierzające do wprowadzenia przepisów usuwających tożsamość marki z opakowań papierosów.
Przeczytaj także:
W pogoni za szybkim promem służba celna kończy się niepowodzeniem. Przemyt milionów nielegalnych papierosów
Ministerstwo Zdrowia poprzez Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia (Projekt Permenkes) jako rozporządzenie pochodne Rozporządzenia Rządu nr 28 z 2024 r. w sprawie zdrowia (PP 28/2024) wprowadziło modyfikacje do Projektu Ministra Zdrowia, lecz nie uwzględnić wkład związków zawodowych i w dalszym ciągu nalega na wprowadzenie jednolitych klauzul dotyczących opakowań papierosów bez identyfikacji marki.
„Jednolite opakowanie papierosów pozbawione identyfikacji marki stanowi naruszenie praw własności intelektualnej (HAKI). Tożsamość marki, która uzyskała certyfikat IPR, stanowi dla podmiotów gospodarczych formę ochrony prawnej, mającą na celu ochronę ich produktów i tożsamości marki” – stwierdził dyrektor generalny ds. FSP RTMM–SPSI, Sudarto AS, w swoim oświadczeniu z czwartku, 31 października 2024 r.
Przeczytaj także:
Rolnicy tytoniowi Hope Prabowo-Gibran anulują plany dotyczące bezmarkowych opakowań papierosów
Przyznał, że jest zawiedziony, bo Ministerstwo Zdrowia w ogóle nie chciało słuchać opinii i w dalszym ciągu narzucało restrykcyjne regulacje na branżę wyrobów tytoniowych.
Przeczytaj także:
Współpraca z różnymi stronami, organami celnymi i akcyzowymi, operacja mająca na celu zwalczanie nielegalnych papierosów w Belitung i wschodnim Luwu
Faktycznie, już wcześniej FSP RTMM–SPSI przeprowadzało demonstracje, aż w końcu zostały one przyjęte do dyskusji w Ministerstwie Zdrowia. Jego partia przedstawiła wyjaśnienia dotyczące skutków, jakie odczują pracownicy branży tytoniowej w przypadku wprowadzenia jednolitości na opakowaniach papierosów.
Jednak najnowsze osiągnięcie pokazuje, że Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu ignoruje obawy i uwagi związków zawodowych oraz ekosystemu przemysłu tytoniowego i postanawia nie wysłuchiwać ich obaw i wkładu.
Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu umieszcza artykuły wymagające ujednolicenia opakowań papierosów, bez identyfikacji marki. W najnowszym projekcie opakowanie papierosów może zawierać markę i logo. Jednakże tożsamość marki, taka jak litery, kolory i różne inne cechy, muszą być jednolite, aby nie było rozróżnienia między markami.
Sudarto podkreślił, że regulacja ta była bardzo wymuszona i pośpiechu w procesie jej formułowania, zwłaszcza gdy właśnie powoływano rząd Prabowo Subianto-Gibran Rakabuming Raka. Niniejsze rozporządzenie w sprawie opakowań papierosów nieposiadających tożsamości marki zagraża nie tylko branży papierosów, ale także powiązanemu z nią sektorowi tytoniowemu, od wyższego szczebla, czyli rolników i pracowników tytoniu i goździków, po niższy rynek, czyli handlowców detalicznych.
„To rozporządzenie wywołało polemikę i jest niezgodne z Asta Cita Prabowa-Gibrana, która postawiła sobie za cel wzrost gospodarczy na poziomie 8 proc., przemysł niższego szczebla i tworzenie miejsc pracy, ponieważ rozporządzenie to w rzeczywistości zdusi gospodarkę sektora tytoniowego, prowadząc do groźba dużych zwolnień” – powiedział.
Następna strona
Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu umieszcza artykuły wymagające ujednolicenia opakowań papierosów, bez identyfikacji marki. W najnowszym projekcie opakowanie papierosów może zawierać markę i logo. Jednakże tożsamość marki, taka jak litery, kolory i różne inne cechy, muszą być jednolite, aby nie było rozróżnienia między markami.