A WASPI Kobieta wśród wściekłości zażądała od rządu zapłaty 48 000 funtów Rachel Reeves lekceważąc kobiety, żądając odszkodowania za niepoinformowanie ich o zmianach w wieku emerytalnym.
W środę (30 października) kanclerz ogłosiła w swoim budżecie pakiety odszkodowań o wartości ponad 13 miliardów funtów dla ofiar programu Post Office Horizon i zakażonych krwawymi skandalami.
Jednak o ponad trzech milionach kobiet, których emerytura państwowa wzrosła z 60 w 2010 r. do 65 w 2015 r., nie wspomniano o nich, mimo że Partia Pracy obiecała im pomóc.
Kobiety Przeciwko Państwowym Nierównościom Emerytalnym (WASPI), które twierdzą, że nie poinformowano ich skutecznie o zmianach wieku emerytalnego, zorganizowały protesty w dniu budżetu, aby podkreślić ich trudną sytuację i zażądać działań ze strony ministrów.
Teresa Stoddart (70 l.) z Huyton w Merseyside powiedziała, że ona i jej rodzina stracili prawie 50 000 funtów z powodu zmiany polityki.
Pani Stoddart przemawiając podczas protestu w Liverpoolu powiedziała: „Chcemy tego, co zgodnie z prawem należy do nas. Straciłam 48 000 funtów. Jak mam w ogóle odzyskać te pieniądze? Zapłaciłam. Składki na ubezpieczenie społeczne opłacały nasze emerytury Nigdy, przenigdy nie zrezygnuję z walki, ponieważ uważam, że jest to słuszne”.
Siedmioletnia niania wyjaśniła, w jaki sposób planowała otrzymać emeryturę w 2014 r., kiedy w 2012 r. otrzymała list z Departamentu Pracy i Emerytur, w którym poinformowała, że będzie musiała poczekać kolejne sześć lat.
Powiedziała Echo Liverpoolu: „Chciałem przejść na emeryturę w wieku 60 lat, aby opiekować się wnukami. Moich dzieci, które pracują w sektorze publicznym, nie było stać na opiekę nad dziećmi.
„Ponosząc ogromne straty finansowe, musiałem przejść na częściową emeryturę i opiekować się wnukami”.
Ministrowie jak dotąd nie zobowiązali się do wypłacenia odszkodowania Teresie i milionom kobiet na podobnych stanowiskach, pomimo raportu Rzecznika Parlamentarnego i Służby Zdrowia zalecającego przyznanie osobom poszkodowanym kwoty od 1000 do 2995 funtów.
W 1995 r. ustawa emerytalna przewidywała podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 65 lat, na równi z wiekiem mężczyzn. Zgodnie z ustawą o emeryturach z 2007 r. liczba ta wzrosła do 66 dla obu płci.
WASPI popiera taki sam wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet, ale argumentuje, że sposób, w jaki wprowadzono tę zmianę, nie pozostawił kobietom „czasu” na planowanie z wyprzedzeniem.
– powiedziała Angela Madden, która przewodniczy grupie prowadzącej kampanię Telegraf: „W raporcie Parlamentarnego Rzecznika Praw Obywatelskich potwierdzono skuteczność dotkniętych kobiet.
„Parlament musi wypłacić odszkodowania wszystkim dotkniętym kobietom, a mimo to od miesięcy nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi od Partii Pracy”.
O komentarz zwrócono się do Departamentu Pracy i Emerytur.