Strona główna AKTUALNOŚCI Partia Pracy wzywała do porzucenia „dziwnej linii” i stanięcia po stronie Rosji...

Partia Pracy wzywała do porzucenia „dziwnej linii” i stanięcia po stronie Rosji i Korei Północnej

6
0

Wzywa się Wielką Brytanię do oderwania się od Francji, Rosji i Korei Północnej w sprawie stanowiska w sprawie rezolucji ONZ skupiającej się na panelu ds. konfliktu nuklearnego.

Możliwość powołania panelu ekspertów naukowych w celu zbadania potencjalnego międzynarodowego wpływu konfliktów nuklearnych będzie omawiana w piątek na posiedzeniu Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Grupy nieproliferacyjne wezwały Wielką Brytanię do zmiany w ostatniej chwili swojego oczekiwanego stanowiska, czyli głosowania przeciwko rezolucji – wraz z Francją, Rosją i Koreą Północną.

Zwolennicy kontroli zbrojeń wyrazili rozczarowanie Partią Pracy, ponieważ nie wykazywała oznak zmiany swojego stanowiska.

Patricia Lewis, szefowa programu bezpieczeństwa międzynarodowego w ośrodku doradczym Chatham House, powiedziała, jak donosi „The Times”. Opiekun: „Ludzie naiwnie myśleli, że wraz z rządem laburzystów nastąpi odejście od tego rodzaju dziwnego stanowiska, jakie Wielka Brytania przyjęła w tego typu sprawach.

„Być może to Partia Pracy próbująca być bardziej katolicka niż papież, jeśli chodzi o broń nuklearną, ale dlaczego nie głosować razem z USA i nie wstrzymać się od głosu?”

Według zaangażowanych dyplomatów przewiduje się, że Stany Zjednoczone i Chiny wstrzymają się od głosu, ale Wielka Brytania, Francja, Rosja i Korea Północna wskazały, że prawdopodobnie będą głosować przeciw.

Panel ONZ składałby się z 21 ekspertów naukowych i miałby badać „skutki fizyczne i konsekwencje społeczne wojny nuklearnej w skali lokalnej, regionalnej i planetarnej”.

Naukowcy twierdzą, że prace te będą niezbędne ze względu na zmianę krajobrazu konfliktu nuklearnego od czasu ostatniego badania w 1988 r.

Wcześniej spodziewano się, że świat stanie w obliczu „nuklearnej zimy” tylko w przypadku poważnego konfliktu nuklearnego między światowymi superpotęgami, ale obecnie przewiduje się, że może to nastąpić w wyniku wymiany nuklearnej między regionalnymi przeciwnikami.

Niektórzy uważają, że stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie głosowania przeciwko panelowi może wynikać z chęci budowania stosunków z Francją.

Fizyk i współdyrektor programu Uniwersytetu Princeton dotyczącego nauki i globalnego bezpieczeństwa, Zia Mian, powiedziała: „Myślę, że to budowanie mostów z Francuzami. Francuzi nie chcą być sami z Rosjanami i Koreańczykami z Północy i tak dalej, głosując na „nie”.

Rezolucja została przygotowana przez Irlandię i Nową Zelandię i oczekuje się, że zostanie zatwierdzona większością głosów przez komisję, a następnie przez całe Zgromadzenie.

Źródło artykułu