Strona główna AKTUALNOŚCI Lekarz podaje dokładny wiek, w którym dojrzewa mózg i zmiany, które można...

Lekarz podaje dokładny wiek, w którym dojrzewa mózg i zmiany, które można zauważyć

12
0

Neurobiolog wyjaśnił, dlaczego ludzie po dwudziestce mogą czuć się bardziej „dojrzali” i nie dzieje się tak tylko z powodu zmian w stylu życia, takich jak zdobycie własnego mieszkania lub rozpoczęcie nowej kariery.

Doktor Stefan Mindea nakreślił naukowe podstawy tego zjawiska, wyjaśniając, że pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia w mózgu zachodzi wiele znaczących zmian.

W rozmowie z „The Express” neurochirurgiczny badacz szczegółowo opisał, jak ludzki mózg potrzebuje lat, aby osiągnąć dojrzałość.

„Dopiero od połowy do końca lat dwudziestych mózg i wszystkie jego elementy uznaje się za w pełni dojrzałe, szczególnie pod względem rozwoju strukturalnego i funkcjonalnego” – stwierdziła dr Mindea.

„Płat czołowy, zwłaszcza kora czołowa i przedczołowa, to jedne z ostatnich obszarów mózgu, które w pełni się rozwijają i zwykle osiągają dojrzałość około 25 roku życia”.

Jak się okazuje, ten obszar mózgu odpowiada za różne ważne funkcje.

Dr Mindea wyjaśniła: „Płat czołowy obsługuje między innymi umiejętności w ramach „funkcjonowania wykonawczego”, co oznacza wieloetapowe procesy, takie jak podejmowanie decyzji, planowanie, rozwiązywanie problemów i dostosowywanie zachowań w celu osiągnięcia zaplanowanego lub pożądanego cele, jakie możemy mieć.”

Tymczasem kora przedczołowa jest odpowiedzialna za procesy pomagające w podejmowaniu decyzji. „Ta część naszego mózgu ocenia ryzyko i korzyści, rozważa konsekwencje i pomaga nam wybierać spośród dostępnych opcji” – powiedział ekspert. „Kontrola impulsów jest również kontrolowana przez ten obszar i jest niezbędna w pośredniczeniu i kontrolowaniu popędów, a także opóźnianiu gratyfikacji lub opieraniu się pokusom, abyśmy mogli osiągnąć cele, które sobie wyznaczyliśmy”.

Kiedy mózg osiągnie dojrzałość, ludzie mogą zauważyć „kilka głównych różnic”, często prowadzących do zmian emocjonalnych i behawioralnych – dodał ekspert.

Ludzie mogą zauważyć zmiany, w tym:

  • Poprawiona samokontrola. „Ludzie stają się bardziej konsekwentni w swoich nawykach i ogólnie zmniejszają tendencję do zachowań impulsywnych” – stwierdziła dr Mindea.
  • Lepsza stabilność i regulacja emocjonalna. Pomaga to w tworzeniu zdrowszych relacji – dodał ekspert.
  • Lepsze rozwiązywanie problemów i planowanie. „Umiejętności podejmowania decyzji staną się bardziej strategiczne, ze zwiększoną zdolnością ważenia celów długoterminowych nad krótkoterminowymi pragnieniami. To naprawdę cecha charakterystyczna osoby dojrzałej, osoby, która potrafi skupić się na osiągnięciu czegoś długoterminowego, nie będąc rozpraszaną”. przez krótkotrwałe popędy, pragnienia lub kompromisy” – powiedział lekarz.
  • Zwiększona świadomość społeczna. „Dojrzały mózg pozwala na bardziej szczegółowe zrozumienie norm społecznych, stosowności społecznej, właściwych zachowań społecznych, empatii i przyjmowania perspektywy, a wszystko to jest niezbędne do budowania silniejszych więzi społecznych i lepszego rozwiązywania konfliktów”.

Dr Mindea podsumowała: „W wieku 25 lat połączenia kory przedczołowej z innymi częściami mózgu są już dobrze ugruntowane, co pozwala na bardziej złożone funkcje poznawcze i lepszą samoregulację. To może wyjaśniać, dlaczego osoby w tym wieku często opisują poczucie, że czują się bardziej „dorosłe” i zdolne do stawienia czoła wyzwaniom życiowym z większą przewidywalnością i odpornością emocjonalną”.

Źródło artykułu