Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powstrzymał się w niedzielę od zapowiedzenia natychmiastowego odwetu za izraelski nalot w zeszłym tygodniu. Podkreślił jednak, że ataku na naród islamski nie należy „przesadzać ani bagatelizować” – podaje BBC. Kolejnym wydarzeniem w wojnie Izraela z Hamasem jest fakt, że kluczowy mediator Egipt zaproponował dwudniowe zawieszenie broni w Gazie w celu uwolnienia czterech zakładników.
Najważniejsze aktualizacje na temat napięć między Iranem a Izraelem i wojny w Gazie
Ponieważ wojna Izraela w Gazie i naloty w Iranie w dalszym ciągu eskalują napięcia na Bliskim Wschodzie, oto dziesięć najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce do tej pory.
-Iran w sobotę potępił izraelskie ataki, nazywając je „aktami agresji” i „rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego” – podała agencja Reuters.
-Dokładny cel Izrael użył precyzyjnych ataków powietrznych i dronów w swoim bezprecedensowym ataku na Iran, aby wycelować w systemy obrony powietrznej
– Według doniesień weekendowy nalot Izraela na Iran wycelowany był w systemy obrony powietrznej, które chroniły kluczowe obiekty naftowe i gazowe. Według raportu „The Guardian” Izrael przeprowadził precyzyjne ataki z powietrza i dronów, aby wycelować w systemy obrony powietrznej. Nalot wycelował także w obiekty wojskowe powiązane z programem nuklearnym Teheranu i produkcją rakiet balistycznych.
-Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu potępiło atak „w najostrzejszych słowach”, twierdząc, że ataki odwetowe stanowią „rażące naruszenie prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych”, w szczególności zasady zabraniającej groźby użycia siły lub użycia jej przeciwko integralność terytorialna i suwerenność narodowa krajów.
-Prezydent Egiptu ogłosił w niedzielę, że jego kraj zaproponował dwudniowe zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem, podczas którego zostanie uwolnionych czterech zakładników przetrzymywanych w Gazie. Nie było natychmiastowej reakcji ze strony Izraela ani Hamasu, ponieważ ostatnie rozmowy spodziewano się w Katarze, kolejnym kluczowym mediatorze.
-Rozmowy mające na celu dłuższe i etapowe zawieszenie broni wielokrotnie utknęły w martwym punkcie. Hamas jako warunek wstępny chce wycofania sił izraelskich z Gazy, ale izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział, że pozostaną one w Syrii do czasu zniszczenia Hamasu. Od listopadowej tygodniowej przerwy w walkach w pierwszych tygodniach wojny nie doszło do zawieszenia broni.