Strona główna AKTUALNOŚCI Góra Fuji ustanawia rekord najdłuższego braku śniegu w historii

Góra Fuji ustanawia rekord najdłuższego braku śniegu w historii

6
0

Piątek, 1 listopada 2024 – 09:36 WIB

Japonia, VIVA – Góra Fuji, która zwykle wygląda majestatycznie z warstwą śniegu na szczycie, w tym roku ustanowiła nowy rekord. Do końca października 2024 r. najwyższa góra w Japonii nie była jeszcze pokryta śniegiem, co nie zdarzyło się nigdy od czasu rejestracji rekordów 130 lat temu.

Przeczytaj także:

Korea Północna wystrzeliwuje najpotężniejszy pocisk nuklearny. Ameryka i Korea Południowa są zaniepokojone

Z danych Japońskiej Agencji Meteorologicznej wynika, że ​​pokrywa śnieżna na górze Fuji zaczyna pojawiać się zwykle 2 października każdego roku. A w ubiegłym roku pierwszy śnieg pojawił się tam 5 października 2023 roku.

Góra Fudżi

Przeczytaj także:

Giełdy w Azji spadają wraz z umacnianiem się chińskiego sektora produkcyjnego

Jednak do poniedziałku 28 października 2024 r. zbocza góry Fuji były nadal jałowe i pozbawione śniegu. Data ta przewyższa poprzedni rekord, a mianowicie 26 października, który miał miejsce w latach 1955 i 2016.

Według Yutaki Katsuty, synoptyka pogody w Biurze Meteorologicznym w Kofu, temperatury latem w Japonii w tym roku są bardzo wysokie i utrzymają się aż do jesieni. Powoduje to, że zimne powietrze, które zwykle przynosi śnieg, nie dociera do obszaru góry Fuji.

Przeczytaj także:

Człowiek noszący tytuł Ramen King w Japonii od 30 lat nie ma dnia bez jedzenia makaronu instant

Widok na górę Fuji, Japonia.

Widok na górę Fuji, Japonia.

„Temperatury w lecie były tym razem bardzo wysokie i trwały aż do września, zapobiegając napływowi zimnego powietrza, które zwykle przynosi śnieg”. powiedział Katsuta, cytowany z Japonia dzisiaj w piątek 1 listopada 2024 r.

Naukowcy podejrzewają, że zmiany klimatyczne mogły przyczynić się do opóźnienia powstawania śniegu na górze Fuji. Japonia odnotowała w tym roku najgorętsze lato, co odpowiada światowemu rekordowi upałów ustanowionemu w 2023 r., kiedy w różne części świata nawiedziła fala ekstremalnych upałów. Ta zmiana warunków pogodowych może być jednym z czynników, dla których na górze Fuji nie pojawił się śnieg.

Zwykle góra Fuji pokryta jest śniegiem przez większą część roku, z wyjątkiem sezonu wspinaczkowego trwającego od lipca do września. W sezonie wspinaczkowym ponad 220 000 turystów z Japonii i spoza niej wspina się po zboczach góry Fuji, aby zdobyć szczyt o wysokości 3776 metrów. Wielu z nich wspina się całą noc, aby móc obejrzeć wschód słońca ze słynącego z pięknego szczytu.

Jednak w tym roku liczba wspinaczy na górę Fuji nieznacznie spadła po tym, jak rząd Japonii nałożył opłaty za wstęp i ograniczenia liczby codziennych odwiedzających, aby przezwyciężyć problem nadturystyka co często się zdarza. Mimo to góra ta pozostaje ulubionym celem turystów.

Góra Fuji znana jest nie tylko ze swojego piękna, ale jest także uwieczniona w różnych dziełach sztuki japońskiej, takich jak słynne obrazy „Wielka fala” Praca Hokusaia. Dzięki statusowi jednej z ikon kultury Japonii i atrakcji dla wspinaczy, góra Fuji w dalszym ciągu jest symbolem naturalnego piękna Japonii, mimo że obecnie zmaga się ze zmianami klimatycznymi, co oznacza, że ​​nie jest jeszcze pokryta śniegiem.

Następna strona

Naukowcy podejrzewają, że zmiany klimatyczne mogły przyczynić się do opóźnienia powstawania śniegu na górze Fuji. Japonia odnotowała w tym roku najgorętsze lato, co równa się światowemu rekordowi upałów ustanowionemu w 2023 r., kiedy w różne części świata nawiedziła fala ekstremalnych upałów. Ta zmiana warunków pogodowych może być jednym z czynników, dla których na górze Fuji nie pojawił się śnieg.

Następna strona



Źródło artykułu