Poniedziałek, 28 października 2024 – 09:12 WIB
Djakarta – Instytut badawczy Indicator zauważył, że Biuro Prokuratora Generalnego (Kejagung) pod przewodnictwem Prokuratora Generalnego ST Burhanuddina nadal jest organem ścigania cieszącym się największym zaufaniem opinii publicznej.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach 10–15 października 2024 r., AGO zajmuje trzecie miejsce po instytucji prezydenckiej i TNI. Zaufanie społeczne do AGO sięga 75 procent i jest najwyższe w porównaniu do innych organów ścigania.
„Jeśli sprawdzimy, największym zaufaniem cieszy się nadal TNI (96 procent), następnie instytucja prezydencka – około 86 procent, a następnie Biuro Prokuratora Generalnego – 75 procent” – powiedział dyrektor wykonawczy Indonezyjskich wskaźników politycznych Burhanuddin Muhtadi, publikując raport wyniki ankiety internetowej monitorowanej w Dżakarcie, niedziela, 27 października 2024 r.
Przeczytaj także:
Według badania wskaźnikowego Biuro Prokuratora Generalnego jest najbardziej zaufaną w społeczeństwie agencją egzekwowania prawa
W Prokuraturze Generalnej zaufanie społeczne do sądów wynosi około 73 proc., do Policji 69 proc., do Trybunału Konstytucyjnego (MK) 68 proc., a do Komisji Likwidacji Korupcji (KPK) 65 proc.
Przeczytaj także:
Komisja ds. Likwidacji Korupcji jest zaniepokojona interwencją korupcji po stronie sądowej, w centrum uwagi jest PK Mardani Maming
Tymczasem Minister Mieszkalnictwa Maruarar Sirait docenił osiągnięcia AGO jako organu ścigania cieszącego się największym zaufaniem społecznym. Według niego prokurator generalny ST Burhanuddin oświadczył kiedyś, że jest zaangażowany w zwalczanie korupcji.
„Prokurator generalny ma rację, mówiąc, że wykorzenienie korupcji musi wychodzić z głowy. Osoba numer jeden. Myślę, że skoro prokurator generalny może to powiedzieć, my, ministrowie, również powinniśmy być w stanie dawać taki przykład” – powiedział Maurarar, który był również obecne w Internecie po opublikowaniu ankiety.
W badaniu tym wielkość próby wynosiła 1200 osób, przy założeniu prostej metody doboru losowego. Próba licząca 1200 respondentów ma margines błędu (MoE) wynoszący około 2,9 procent przy 95-procentowym poziomie ufności. Próbki pochodzą ze wszystkich prowincji Indonezji i są dystrybuowane proporcjonalnie. (mrówka)
Przeczytaj także:
Badanie polityki etycznej: Pramono-Rano 45,56%, RK-Suswono 30%, Dharma-Kun 8,47%
Wygląd Ronalda Tannura podczas aresztowania przez prokuraturę: ubrany w T-shirt i klapki
Zespół Biura Prokuratora Generalnego aresztował oskarżonego Gregoriusa Ronalda Tannura w jego rezydencji w Surabaya na Jawie Wschodniej w niedzielę 27 października 2024 r.
VIVA.co.id
27 października 2024 r