Strona główna AKTUALNOŚCI Ceny gazu w Europie spadają, gdy Goldman ostrzega przed niedźwiedzim ryzykiem

Ceny gazu w Europie spadają, gdy Goldman ostrzega przed niedźwiedzim ryzykiem

5
0

(Bloomberg) — Europejski gaz ziemny spadł najbardziej od prawie sześciu tygodni, po tym jak Goldman Sachs Group Inc. ostrzegła przed ryzykiem pogorszenia się sytuacji po niedawnym wzroście cen do najwyższego poziomu w tym roku.

Benchmarkowe kontrakty terminowe spadły w środę o 4,6% po wygaśnięciu listopadowego kontraktu. Zdaniem banku, mogą one zmniejszyć się niemal o połowę w stosunku do obecnego poziomu, jeśli na rynek wpłynie więcej rosyjskiego gazu, niż oczekiwano.

Podstawowy scenariusz Goldmana zakłada, że ​​rosyjskie paliwo przepływające ukraińskimi rurociągami zakończy się wraz z wygaśnięciem umowy tranzytowej pod koniec roku, stwierdziła w notatce analityk Samantha Dart. „Jakiekolwiek odchylenie od status quo oznaczałoby wyższe dostawy z Rosji w stosunku do konsensusu, a co za tym idzie, niższe, niedźwiedzie ceny gazu na świecie” – napisała.

We wrześniu rynek doświadczył gwałtownej reakcji na wiadomość o potencjalnej transakcji. Ceny przejściowo spadły aż o 9,1% po doniesieniach mediów o rozmowach w sprawie dostaw azerskiego gazu ukraińskimi rurociągami. Porozumienie nadal nie zostało osiągnięte.

W obliczu zbliżających się wyborów w USA handlowcy muszą również wziąć pod uwagę, że ceny mogą spaść, jeśli Rosja będzie mogła dostarczać skroplony gaz ziemny z obecnie objętego sankcjami obiektu Arctic LNG 2, powiedział Dart. Dodała, że ​​każdy z tych scenariuszy może obniżyć ceny gazu do „od niskich do średnich 20 euro” za megawatogodzinę, czyniąc je konkurencyjnymi w stosunku do węgla brunatnego w wytwarzaniu energii.

W ostatnich tygodniach europejski rynek gazu charakteryzował się niestabilnością, mimo że magazyny gazu na kontynencie są zapełnione w 95%, a potrzeby w zakresie ogrzewania zostały ograniczone przez niezwykle łagodną pogodę.

Działania wojenne na Bliskim Wschodzie złagodniały, co w tym tygodniu zwiększyło presję na spadek cen, jednak inwestorzy pozostają w stanie wysokiej czujności w związku z potencjalnymi zakłóceniami. Ciągle zmieniające się prognozy pogody przyczyniły się do zmienności cen.

Według szacunków BloombergNEF, zima podobna do tej z 2017 r. – najzimniejsza z ostatnich 10 zim – może spowodować, że europejskie magazyny gazu będą zapełnione jedynie w około 20% do końca sezonu grzewczego. Kolejna łagodna zima uszczupliłaby jedynie około połowę zapasów w regionie.

Holenderskie kontrakty terminowe typu front-month, europejski benchmark gazu, osiągnęły cenę 40,90 euro za megawatogodzinę, najniższą od ponad tygodnia. Ceny we wtorek osiągnęły najwyższy poziom śróddzienny od grudnia.

— Z pomocą Anny Shiryaevskiej.

Więcej takich historii znajdziesz na Bloomberg.com

Źródło artykułu